Bitcoin alma zamanı geldi mi? Ünlü yazar açıkladı

Investing.com – Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert Kiyosaki, bir süredir Bitcoin ile birlikte altın ve gümüş gibi emtia alımını destekleyen yorumlarda bulunuyor. Kiyosaki, son tweet’inde Bitcoin tavsiyesiyle ilgili ana faktörleri açıkladı.

Ünlü yazar dün Twitter üzerinden paylaştığı yorumunda tüketici fiyatlarının hızla düştüğüne dikkat çekti ve yükselen faiz oranının kapitalizmi bitirmeye başladığını iddia etti. Zengin markaların satışta olduğunu söyleyen Kiyosaki, ABD Hükümetinin Sistemik enflasyonu kontrol altına almadan önce yatırımcıların alıma geçmesini tavsiye etti.

Ünlü iş adamına göre enflasyon geçici değil sistemik bir olgu haline geldi ve Robert Kiyosaki takipçilerine zengin markaların hisseleriyle birlikte altın, gümüş ve Bitcoin gibi yatırım ürünlerini daha da pahalı olmadan almalarını söyledi. Fed’in faiz politikasını eleştirmeye devam eden Kiyosaki, artan faiz oranlarının hisse, tahvil ve emlak piyasasıyla birlikte doları çökerteceğini iddia etti.

Robert Kiyosaki, kripto para piyasaları için boğa sezonunun başında Bitcoin, henüz 10.000 doların altındayken Fed’in pandemiden kaynaklı sorunlara müdahale etmek amacıyla sınırsız para basımını da eleştirmiş ve yatırımcılara Bitcoin alarak kendilerini korumlarını tavsiye etmişti.

Bu ay ABD’de batan 3 bankanın ardından ortaya çıkan bankacılık krizi hakkında da yorumda bulunan Kiyosaki, önümüzdeki dönemlerde domino etkisiyle daha fazla bankanın batacağına inanıyor. Kiyosaki ayrıca, o dönem izlenen politikalardan ötürü Ağustos 2020’de küresel anlamda büyük bir bankacılık kriziyle karşı karşıya kalınacağını iddia etmişti.

Robert Kiyosaki, Bitcoin ile ilgili fiyat tahmininde ise Fed’in para basmaya devam etmesi durumunda Bitcoin fiyatının önümüzdeki iki yıllık süre zarfında 500 bin dolara kadar yükselebileceğine inanıyor. Piyasada dolar arzının artmasına bağlı olarak BTC’nin bir koruma aracı olarak benimsenebileceğine vurgu yapan Kiyosaki, bu durumunda fiyatı yukarı iten güçlü bir satın alma baskısı oluşturabileceğini düşünüyor.

Fed, bu ay batan bankalarla birlikte zor durumda olan bankaları desteklemek adına bilançosunu 300 milyar dolarlık tahvil alımıyla büyütmek zorunda kaldı. Bu karar ise Bitcoin’in Mart ayındaki yükselişi için önemli bir katalizör oldu.

Bitcoin, günün ilk saatlerinde volatilitesini artırarak 29.000 dolar bandını test etti. Hızlı yükselişin ardından 28.000 dolara kadar sarkan BTC, şu an 28.600 dolar bandında denge bularak son 24 saatte %4’e yakın değer artışıyla devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir