Dünyaca Ünlü Uzmanlar: Haftaya Altın Bu Rakamlarda!

Altın piyasası Cuma günü ABD verilerinin beklenenden iyi gelmesi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın şahin yorumlarının fiyatlara baskı yapmasıyla geriledi. Ancak analistler, altının yükseliş eğiliminin yakında tersine döneceğini düşünmüyor.

Büyük bir rallinin ardından bir düzeltme görüyoruz

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, seansın erken saatlerinde 2.006,50 doları gördükten sonra gün içinde 15 dolar civarında kayıp yaşadı. Geçen hafta üç yılın en iyi kazanımlarını gören altın, bu hafta birkaç kez 2.000 dolar seviyesini test ederek yükselmeye devam ediyor. Altın, ABD imalat ve hizmet sektörü ön verilerinin Mart ayına ilişkin beklentileri aşmasının ardından Cuma günü düşmeye başladı. Flaş ABD İmalat Satın Alma Yöneticileri (PMI) Endeksi, 49.3’e yükselerek beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Hizmet sektörü ise Mart ayında PMI verisinin 11 ayın en yüksek seviyesi olan 53.8’e sıçradığını gördü.

Ayrıca, St. Louis Fed Başkanı James Bullard Cuma günü yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründeki stres hafifledikçe, Federal Reserve’in faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacağını söyledi. Bullard, ‘daha güçlü ekonomik haberlere tepki olarak ve ayrıca mali stresin önümüzdeki haftalarda ve aylarda azalacağı varsayımıyla’ şahin tavrını sürdürdü. Terminal oran tahminini %5,50-%5,75 aralığına yükseltirken, meslektaşları hedeflerini öncelikli olarak %5,00 ile %5,25 arasında tuttu.

RJO Futures’ın kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, tahvil piyasasının bir Fed pivotunun geldiğinin sinyalini verdiğini söylüyor. Cholly, “Tahvil piyasası bize faiz indirimi yapacağımızı söylüyor. Bu da altının lehine. Büyük bir rallinin ardından bir düzeltme görüyoruz. Ama bu gidişatı değiştirmek için yeterli değil. Fed’in faiz indirimine başladığını görmemiz Haziran ayı kadar erken olabilir,” diyor.

Altın için yükseliş trendi yeniden başlayacak

Analistler, kısa vadede, hızlı kazanımlarının ardından altında bir tersine dönüşü dışlamıyorlar. Ancak fiyatları 2.000 doların üzerine çıkararak genel eğilim bozulmadan kalacak. Forex.com’un kıdemli teknik stratejisti Michael Boutros, “Acil esneme burada tükenme riski altında olabilir. Ancak altın 1.850 doların üzerinde kaldığı sürece ticaret yapıcı. Ortalama bir düşüş yaşasak bile, düşüş trendi kırıldı ve ben yükseliş trendinin yeniden başlamasını bekliyorum,” yorumunu yapıyor.

Yükselişte izlenecek seviyeler, rekor haftalık kapanış olan 2.034 dolar ve ardından 2.075 dolar. Bunun 2.150 dolara kapı açacağını söyleyen Boutros, altının 2020 veya 2022’de 2.000 doların üzerinde çok az zaman geçirdiğini de sözlerine ekliyor. Teknik stratejist, bankacılık krizinin, Fed faiz artırım beklentilerindeki gevşemeyle birleştiğinde, ‘gerçek riskten kaçış cenneti akışları’ yarattığını da sözlerine ekliyor.

Bankacılık krizi Fed’in işini yapıyor!

Altının ileriye dönük en büyük değişkeni bankacılık sektöründeki bulaşma riski. Ve asıl soru, Washington’ın tüm mevduat sahiplerini desteklemeye istekli olup olmadığı. Bu cephede, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed Başkanı Jerome Powell karışık sinyaller veriyor. Bu konuda Michael Boutros, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bankacılık sorunuyla işimiz bitmedi. Bölgesel bankalardan bir sermaye kaçışı var ve yapısal başarısızlık görebiliriz. Sorun, bunun ne kadar derine uzandığı. Tüm mevduat sahiplerini geri döndürmenin ahlaki tehlikesi de var. Vaka bazında gidemeyiz. Altına gelince, bu yapıcı bir hareket.

Frank Cholly, altının 1.950-1.975 dolar seviyelerinde iyi desteklendiğini düşünüyor. Cholly’ye göre, bankacılık krizi Fed’in işini yapıyor ve bir kredi sıkışıklığı gelebilir. Bu bağlamda stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

İnsanların borç alması zorlaşacak. Bu işleri yavaşlatacak. Fed’in oranları daha fazla artırmasına gerek kalmadan işlerin yavaşladığını göreceğiz. Bankalar borç verme konusunda daha sıkı ve titiz olacak.

Haftalık altın teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis, altının bu haftaki teknik resminde gördüklerini şu şekilde açıklıyor. Altın piyasaları başlangıçta 1.940 dolar bölgesini test etmek için işlem haftasında düştü, ancak geri döndü ve yeniden yaşam belirtileri gösterdi. Ortaya çıkan şamdan, izlemesi ilginç olacak bir çekiç haline gelir. Bunun nedeni, 2.000 doların biraz üzerinde büyük bir direnç bariyerine baskı yapmamız.

Şamdanın tepesini kırarsak, bu olağanüstü bir yükseliş işareti olur ve altının yükselmesine neden olabilir. Ancak, geri dönüp şamdanın dibinin altına düşersek, geri dönüp dalmaya başlamamız çok olası. Bu, gerçekten de çok düşüş işareti olan bir ‘asılı adam şamdanı’ olacaktır. Bu, o noktada bu pazarın mutlaka çökeceğini göreceğimiz anlamına gelmez, ancak biraz derin bir düzeltme yaşayabiliriz.

Bir gözünüz ABD dolarında olsun, neredeyse kesinlikle bir etkisi olacak. Ancak ‘dolar yükseldi, altın düştü’ saçmalığına fazla kanmayın. Ne de olsa, piyasa aynı anda hem altının hem de ABD dolarının rallisini gördü, bu yüzden insanların zenginliği korumaya çalıştığı bir ortamda bunu görmemiz biraz mantıklı. Zenginliği korumanın bu son rallinin ana itici gücü olduğuna dair önemli bir argüman öne sürebilirsiniz. Yani bu akılda tutulması gereken bir şey.

Altında, 50 Haftalık EMA 1.826 dolar seviyesinde oturuyor ve yükseliyor. Bu nedenle, bozulursak bunun short’layıcılar için bir hedef olması çok olası. Öte yandan, geri dönüp oldukça sert bir şekilde toplanırsak, yeterli zaman verildiğinde 2.100 dolar seviyesinin hedeflenmesi neredeyse kesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir