İkinci elde 6 ay 6 bin km kuralı piyasaları söndürdü

İkinci el taşıt piyasası ile ilgili düzenlemeler, fahiş fiyat artışlarının büyük ölçüde önüne geçti. İkinci el satışlara getirilen, 6 ay ve 6 bin kilometre şartı ile satıcıların bir yıl içinde en fazla üç kez araç satışı yapabilmesine yönelik sınırlamalar vatandaşı fiyatlar konusunda memnun etti.

Haber Global’den Ertan Altan’ın haberine göre ikinci el araç fiyatlarında oluşan köpük sönmeye başladı ancak bu kez de bankacılık düzenlemeleri ve kredilerdeki sıkılaşma piyasada durgunluğa sebep oldu. Haziran ayında keskin bir daralma yaşadığı belirtilen ikinci el otomobil piyasasının temmuz ve ağustosta da toparlanamadığı ifade ediliyor.

KREDİ FAİZLERİ YÜKSELDİ, SATIŞLAR DURDU
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç haberglobal.com.tr’ye piyasada yaşanan daralmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Finansmana erişmede yaşanan zorluklar ve kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle durgunluk yaşandığını belirten Erkoç’un, sorunun çözümü için bazı önerileri var.

KURLAR YÜKSELİNCE PİYASA ETKİLENDİ
MASFED’den elde ettiğimiz verilere göre, kurlarda yükselişin başladığı haziran ayında piyasada bekleyiş hâkim olmuş, noterler kanalıyla yapılan devirler geçen yılın aynı ayına göre otomobilde yüzde 17,8, toplamda yüzde 13,4 düşüş göstermişti. Kurlardaki yükselişin devam ettiği temmuz ayında ise alım eğilimi yıllık bazda otomobilde yüzde 32,1, toplamda yüzde 39,3 artmıştı.

SIFIR ARACA YÖNELİŞ ETKİLİ OLDU
Erkoç’a göre piyasadaki kan kaybında, sıfır araca yöneliş de etkili oldu. İkinci el alım satımların düştüğü veya artışların düşük kaldığı dönemde sıfır otomobil satışları ise haziran ve temmuzda geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 75, ağustosta yüzde 86, ilk sekiz ay itibarıyla da yüzde 67,4 artış kaydetti.

KÖPÜK SÖNDÜ, UYGULAMA BİTEBİLİR
Erkoç, ikinci el pazarın yeniden canlanabilmesi için vatandaşların finansmana erişiminin kolaylaşması gerektiği görüşünde. İkinci el araç ticaretinin herkes tarafından yapılması ve ayak üstü al-sat yapanlar nedeniyle fiyatların fahiş oranda arttığına dikkati çeken Erkoç, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerin köpük oluşmasının önüne geçtiğini belirterek şu açıklamaları yaptı: “Fiyatlardaki fahiş artışların durduğunu söyleyebiliriz. Bakanlığımız tarafından çıkarılan 6 ay, 6 bin km. sınırlamasının bireyleri de kapsamasıyla ikinci elde oluşan balon söndü. Bayilerdeki araç bulunurluğu da arttığı için yönetmeliğin amacına ulaştığını, uygulamaya son verilmesinin yerinde olacağını söyleyebiliriz. Haksız rekabetle piyasayı yükseltenler sektörden ayıklandıkça piyasa stabil seyredecektir.”

GALERİCİLER DIŞINDA TUTULSUN
6 ay ve 6 bin kilometre sınırlaması 1 Ocak 2024’e kadar uzatılmasına ilişkin de konuşan Erkoç şu açıklamaları yaptı: “Piyasalardaki durgunluğu aşmak için Ticaret Bakanlığı’ndan, galericilerden 6 ay, 6 bin sınırının kaldırılmasını istedik. Onlar da bu konuda çalışma yapacaklar. Fiyat artışı arz-talebe bağlı. Eğer üretim fazla olursa, denge sağlanırsa piyasa zaten yükselmez. Şahısların yılda üç adetten fazla araç alıp satması sınırlandı. Köpüğün sönmesinde en büyük etmen de bu oldu. Bu sınırlamanın kalmasından yanayız. Bir ailede üçten fazla işlem olmamalı. Ticaret Bakanlığı üç aracı geçen kişilerle ilgili cezalar uygulayacak. Bu caydırıcılık devam ederse hem vergi kaybı ortadan kalkar hem de meslek düzeyli bir hale gelir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x