2023 Yılı Halka Arz Verileri İncelendi! Finansal Okuryazarlıktaki Yetersizlik Borsada Adeta Riske Davetiye!

Son yılların trend yatırım aracı haline gelen halka arzlara ilişkin 2023 yılının son 11 aylık verileri değerlendirildi. Halka arzların reel sektöre ne kadar kaynak sağladığından borsadaki risklere pek çok konu ele alındı. Borsa İstanbul’da pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 8 milyonu aştı! Ekonomist ve vergi uzmanı Ulaş İke’nin Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan röportajında halka arza katılan katılımcı sayısının son bir ayda 10 milyon arttığını gözler önüne serdi. Yatırımcılara risk uyarısında bulunan İke, halka arzlara katılmak isteyenlere tavsiyelerde de bulundu. 

İşte, detaylar…

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi…

Ekonomist ve vergi uzmanı Ulaş İke, 2023 yılına damgasını vuran halka arzların Borsa İstanbul’a etkilerini anlattı!

Ekonomist ve vergi uzmanı İke, 2023 yılında yatırımcıların Borsa İstanbul’a yoğun ilgi duyduğu bir yıl olmasının nedeni olarak halka arzları işaret etti. Pay senedi yatırımcı sayısındaki rekor artışa değinen İke, finansal okuryazarlık konusunda uyardı! 

İşte, İke’nin Cumhuriyet’e verdiği röportajında öne çıkan detaylar… ??

Halka arzların da etkisiyle pay senedi yatırımcı sayısı 8 milyonu aşarak rekor kırdı!

Son yıllarda gündemden düşmeyen ve küçük yatırımcının da radarına takılan halka arzlarla bireysel yatırımcı da bu trendlere katıldı. 2022 yılında 40 şirket halka arz edilmişti. 2023 Kasım ayı itibarıyla yılın 11 ayında 49 şirketin daha halka arz olmasıyla bu sayı son üç yılda 136’ya yükseldi. 

Bireysel yatırımcının büyük ilgisiyle 2023 yılının başında 3 milyon 790 bin olan pay senedi sahibi sayısı 8 milyon 347 bin kişiye ulaşarak rekor rekor kırdı.

Ekonomist ve vergi uzmanı Ulaş İke, borsanın risklerini hatırlattı ve pay senedi yatırımcı sayısının artışı konusunda önemli bir uyarıda bulundu!

İke, borsanın riskli bir yatırım olduğunu ifade ederek finansal okuryazarlığın geliştirilmesi gerektiğini hatırlattı: 

2023’ün başında 3 milyon 790 bin olan pay senedi yatırımcı sayısı, halka arzların da etkisiyle 8 milyonu aşarak rekor kırdı. 2022’de 40 şirketin, son 3 yıla baktığımızda ise 136 şirketin halka arz olduğunu biliyoruz. Trendlere katılan bireysel yatırımcıların, ne olursa olsun borsanın riskli bir yatırım olduğunu hatırlaması ve finansal okuryazarlıklarını geliştirmesi gerekiyor

Halka arzlara katılan yatırımcıların sayısı 100 milyona yaklaştı!

4 Aralık’ta Merkez Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) resmi Twitter hesabında paylaşılan veriler, 2023 yılında halka arzlardan toplanan tutarı ve halka arza katılan toplam yatırımcı sayısını gözler önüne serdi. 

30 Karım 2023 itibarıyla MKK halka arz verine göre halka arza katılan toplam yatırımcı sayısı 99 milyon 188 bin 753’e ulaştı.

İşte, MKK tarafından yayınlanan 2023 yılının son 11 ayına ait veriler:

Yılın ilk 11 ayında halka arz olarak borsada işlem görmeye başlayan 49 şirketin, halka arzdan toplanan tutar ise 66,3 milyar TL oldu.

MKK verilerini değerlendiren İke, halka arza katılan toplam yatırımcı sayısının Ocak-Ekim dönemine ait verileri ile son 11 aylık verilerini karşılaştırdı: Bir ayda 10 milyon kişilik artış!

Halka arza katılım trendinin yıl boyunca devam ettiğini gösteren verileri inceleyen Ulaş İke, Ocak-Ekim döneminde halka arza katılan toplam yatırımcı sayısının 89 milyon 986 bin olduğunu belirtti. Kasım ayı itibarıyla 100 milyona yaklaşan bu sayı bir ayda 10 milyon kişilik artışa işaret ediyor.

Ekonomist ve vergi uzmanı Ulaş İke, borsada hızla yatırımcı sayısıyla ilgili önemli tespitler bulundu.

Borsadaki yatırımcı sayısının artışı hem sermayenin daha geniş bir tabana yayılmasını sağlıyor hem de halka arz olan şirketlerin finansal tabloları ve şirketle ilgili önemli gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaları zorunlu hale getiriyor. İşte, İke’nin o tespitleri:  

Halka arzların da etkisiyle borsadaki yatırımcı sayısının rekor seviyelere ulaşması, sermayenin daha geniş bir tabana yayılması açısından önemli bir gelişme. Bu noktada borsada işlem görmeye başlayan şirketlere şeffaflık bağlamında önemli sorumluluklar düşüyor. Halihazırda halka arz olan şirketler için finansal tabloları ve şirketle ilgili önemli gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaları zorunlu kılınıyor.

Son üç yılda gerçekleştirilen halka arz işlemlerinin reel sektöre 104 milyar TL’yi aşan kaynak sağladığını belirten İke, yatırımcılara izahname belgelerini incelemeleri gerektiğini hatırlattı.

Ulaş İke, yatırımcıların öncelikle borsada işlem görmeye başlayacak şirketlerin halka arzına ilişkin izahname belgelerini incelemesi gerektiğini hatırlattı. Bireysel yatırımcıların ortak oldukları şirketin kaynaklarını nasıl kullanacağını öğrenmeleri gerektiği konusuna dikkat çekti.

Ekonomist ve vergi uzmanı son olarak borsa yatırımcılarına tavsiyede bulundu: “Riskin davetçisi” diyerek finansal okuryazarlık konusunu dile getirdi.

İke’nin gözlemlerine göre finansal okuryazarlık konusundaki yetersizlik, bireysel yatırımcı için riske davetiye çıkarıyor! Bu nedenle yatırımcılar, ilk olarak finansal okuryazarlık seviyelerini artırmalı. Bunun yanı sıra uzun vadeli yatırım yaklaşımını da benimsemeliler.

Borsa kısa vadede yüksek getiri aracı değil, uzun vadeli bir finansal olgunluk yolculuğudur.

Ulaş İke’nin Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri yatırım aracı olarak değerlendirmek isteyenlere tavsiyeleri: 

Uzun vadede önemli olan, salt yatırımcı sayısından ziyade nitelikli yatırımcı sayısı. Finansal okuryazarlık konusundaki yetersizlikler, bireysel yatırımcıların küçük ölçekli tasarrufları için riske davetiye çıkarıyor. Yatırımcılar, finansal okuryazarlık seviyelerini artırarak ve uzun vadeli yatırım yaklaşımını benimseyerek, risklerini daha etkili biçimde yönetebilir. Bu noktada bireysel yatırımcılar, borsayı kısa vadede yüksek getiri aracı olarak görmektense, uzun vadeli bir finansal olgunluk yolculuğu olarak değerlendirmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x