Ahlat’ta sanat atölyeleri ile fen ve teknoloji laboratuvarları kuruldu

Ahlat‘ta sanat atölyeleri ile fen ve teknoloji laboratuvarları kuruldu

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Ahlat Bilim ve Sanat Merkezinde kurulan 4 yeni atölyenin açılışı gerçekleştirildi.

Ahlat Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Projesi tarafından desteklenerek Ahlat Bilim ve Sanat Merkezinde kurulan uzay gözlem, fen ve teknolojileri laboratuvarı ile müzik ve robotik kodlamaları atölyelerinin açılışı yapıldı. Ahlat Bilim ve Sanat Merkezinde düzenlenen açılışta konuşan Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl, “Buradaki oluşumda emeklerinden dolayı proje ofisimize ve DAP Bölge Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Ciddi bir kaynak aktardılar. Bölgenin tek gözlem evini oluşturdular. Biliyorsunuz Büyük Selçuklu Devleti, 1040 yılında kurulduktan 35 yıl sonra ilk rasathanesini kuruyor. Aradan geçen 10 yıl sonra ikinci rasathanesini kuruyor. Osmanlı’nın bile kurulduktan 400 yıl sonra rasathane kurduğunu düşünürseniz bu çok önemli bir gelişmedir. Büyük Selçuklunun emaneti olan bu kentte rasathanenin küçüğü diyeceğimiz bu yerin kurulmasına vesile oldukları için DAP Başkanımıza tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah bölgemize, öğrencilerimize, gençlerimize, bizler içinde tabi hayırlı bir gelişim olmuş olur” dedi.

Açılışın ardından Kaymakam Bingöl ve beraberindekiler, yeni kurulan atölyeleri gezerek Ahlat Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ercan Angay’dan bilgi aldı.

Atölyelerinin gezilmesinden sonra Kaymakam Bingöl tarafından Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Demirdöğen’e hediye takdim edildi.

Açılışa Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl, Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Rafet Akgün ile bazı kurum amirleri katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x