DEM Parti’de ön seçim tarihi netleşti

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nde (DEM Parti) 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için hazırlıkları sürüyor. Belediye eşbaşkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için aday adaylık başvuru süreci 25 Aralık’ta sona erdi. Adayların belirlenmesi için yapılacak ön seçim tarihleri de netleşmeye başladı.

ÖN SEÇİM TARİHLERİ NETLEŞTİ

MA’nın haberine göre 6 ila 14 tarihleri arasında ön seçimler yapılacak. Ön seçimler için hangi kentte sandıkların kurulacağı henüz netleşmedi. Ancak 6-14 Ocak tarihleri arasında 40’a yakın il ve ilçede ön seçim yapılması öngörülüyor. Bu sayının daha da artması bekleniyor.

Söz konusu seçimlerde oyların yarısından fazlasını alan (Yüzde 50+1) kimsenin olmaması halinde, 7-13 tarihlerinde yeni bir ön seçim oylaması yapılacak. İlk turda yapılan seçimde en fazla oyu alan ilk iki sıradaki adaylar bu seçimde yarışacak.

KİMLER OY KULLANACAK?

Daha önceki seçimlerde sadece belediye eşbaşkanları için oy kullanılıyordu. Ancak bu kez yapılacak ön seçimlerde, aynı zamanda il genel meclis ve belediye meclis üyeleri için de oy kullanılacak.

Kimlerin adayların belirlenmesinde oy kullanıp kullanmayacağı merak konusu. Parti üyeleri, yöneticiler ve aktif çalışanların yanı sıra kentteki sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri, odalar ve derneklerin yöneticileri de ön seçimlerde oy kullanabilecek. Kentin tüm dinamiklerinin katılımıyla geniş bir yelpazeyle adaylar belirlenecek.

BATI STRATEJİSİ

DEM Parti’nin batı kentlerine dair stratejisi de henüz tam olarak netleşmedi. DEM Parti, geçtiğimiz günlerde batıda bulunan 27 ilçede aday çıkaracaklarını duyurdu. Önümüzdeki süreçte farklı kentleri de açıklaması bekleniyor.

Batı kentleri için de ocak ayı itibariyle bazı konferans, çalıştay ve atölyeler ile yerel dinamiklerle bir araya gelinecek. Bu tartışmalarda “en iyi adayın kimler olabileceği” üzerinde de tartışmalar yürütülecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x