El-Erian: ABD ekonomisi için iyi, piyasa için kötü haber

Allianz baş ekonomi danışmanı El-Erian, ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası Fed’in Kasım ayı toplantısında faiz artırabileceğini söyledi.

Bloomberg’e konuşan El-Erian “veri, ekonomi için iyi haber, ancak piyasalar ve Fed’in para politikası için kötü haber. Fed bu veriden memnun olmayacaktır. Uzun vadede bu durum ekonomi için de kötü olabilir” değerlendirmesini yaptı.

ABD’de tarım dışı istihdam Eylül’de 336 bin olarak ekonomist beklentilerini ikiye katladı. Ağustos ayı verisi de yukarı yönlü revize edildi. İstihdam piyasasının direncini koruması, Fed’in Kasım toplantısında da faiz artıracağı beklentisini yükseltti. Veri sonrası traderların 25 baz puanlık ilk faiz indirimi beklentisi de Temmuz 2024’ten Eylül 2024’e ötelendi.

El-Erian istihdam verisinin Kasım’da faiz artışı ihtimalini yeniden masaya getirdiğini belirterek “Piyasalar uzun süre yüksek faizi değil, uzun süre ‘daha yüksek faizi’ içselleştiriyor. Enflasyon döngüsünün henüz başındayken geride kaldığınızda son kulvarda bedelini ödemeniz gerekir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x