Hollywood çok karışacak… Fuhuş skandalında yeni isimler

2019’da kaldığı hapishanede hayatına son verdi ama yaptıkları hâlâ tüm dünyayı sarsıyor. Jeffrey Epstein, genç kadınları fuhuşa zorladığı, taciz, tecavüz ve insan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınmış ve daha sonra New York’ta tutulduğu cezaevinde intihar etmişti. Epstein’ın ölse de tüm bu eylemlerini birlikte gerçekleştirdiği ve hatta planladığı sevgilisi ve ortağı İngiliz sosyetesinin önemli isimlerinden Ghislaine Maxwell’e ise 20 yıl hapis cezası verilmişti.

Maxwell’in skandal olayla ilgili görülen davalarından bazı belgeler geçtiğimiz günlerde kamuoyuna sunulmaya başlandı ve ortaya oldukça ilginç bir tablo çıktı. Belgelerde Bill Clinton’dan Stephen Hawking’e, Leonardo DiCaprio’dan Cameron Diaz’a siyaset, sinema, bilim dünyasından pek çok ünlü ismin yer alıyor.

200’DEN FAZLA İSİM YER ALIYOR

Jeffrey Epstein belgelerinde şu ana kadar 200’den fazla kişinin ismi geçiyor, ancak çok azı cinsel davranışta bulunmakla suçlandı.

ABD’li bir bölge yargıcı, çarşamba ve perşembe günü Jeffrey Epstein’ı suçlayanlardan birinin dahil olduğu 2015 tarihli bir davaya ait bir dizi belgeyi ortaya çıkardı. Dosyalar merakla beklenirken mahkeme web sitesi çöktü. Belgelerde yer alan 200’den fazla ismin tamamı, Epstein’ın tutmuş olabileceği organize bir listenin parçası değil ve çoğu, herhangi bir suçla veya reşit olmayan kızlara cinsel tacizde bulunmakla da suçlanmıyor. Ancak bazı isimlerle ilgili ilginç ifadeler bulunuyor.

NAOMI CAMPBELL, BRUCE WILLIS, STEPHEN HAWKING

Epstein kurbanlarından Johanna Sjoberg, Epstein’ın kendisine Bill Clinton’ın genç kızlardan hoşlandığını söylediğini belirtirken, Clinton’ı herhangi bir şekilde suçlamadı. Sjoberg ayrıca 2016 yılında ünlü sihirbaz David Copperfield ile Epstein çatısı altında yaşadığı görüşmeyi de anlattı.

Model Naomi Campbell, teorik fizikçi Stephen Hawking, aktör Kevin Spacey ve merhum müzisyen Michael Jackson da dahil olmak üzere belgelerde adı geçen diğer ünlü isimler, perşembe günü 1000 sayfayı aşan ve çok sayıda ifade, e-posta, ve hukuki yazışmada ismi geçenler arasında.

CİNSEL TACİZLE SUÇLANAN O İSİMLER…

Epstein skandalının odağında yer alan en önemli isim Prens Andrew… Epstein’ın kurbanlarından biri olan Virginia Giuffre ile seks yapmakla suçlandı.

Ünlü iş insanı ve moda dünyasının önde gelen menajerlerinden Jean-Luc Brunel, Epstein’ın kaçakçılık planına kadınları dahil etmekle suçlanıyordu. 2022 yılında hapishane hücresinde ölü bulundu.

Epstein’ın eski avukatı Alan Dershowitz, reşit olmayan biriyle birçok kez seks yapmakla suçlandı. Giuffre, daha sonra ifadesini değiştirip Dershowitz’i yanlış anlattığını söylese de Epstein’ın ev çalışanlarından iki kişi ifadelerinde onun sık sık Epstein’ın evinde olduğunu söyledi.

Dershowitz, Business Insider’a gönderdiği bir e-postada şunları söyledi: “Beni haksız yere suçlayan kadın, şimdi beni yanlış tanımlamış olabileceğini itiraf etti.”

Milyarder hedge fonu yöneticisi Glenn Dubin için de Giuffre, Epstein’ın kendisiyle seks yapma talimatını verdiğini söyledi. Perşembe gecesi Dubin’in sözcüsü yaptığı açıklamada, Dubin ve eşi Eva Dubin’in bu iddiaları ilk kez 2019’da aynı hukuk davası kapsamında ilk kez ortaya çıktığında olduğu gibi şiddetle reddettiklerini söyledi.

Amerikalı bilim insanı ve yapay zekâ öncüsü Marvin Minsky de Giuffre’nin suçladığı isimlerden. Minsky, 2016’da hayatını kaybetti.

Eski ABD Senatörü George Mitchell de Giuffre ile seks yapmakla suçlandı. Mitchell iddialara, “Yayınlanan belgelerde yer alan iddialar yanlıştır. Bayan Giuffre ile hiç tanışmadım, konuşmadım veya herhangi bir temas kurmadım. Bay Epstein ile temaslarımda, reşit olmayan kızlarla ilgili herhangi bir uygunsuz davranış gözlemlemedim veya bundan şüphelenmedim. Onun eylemlerini ancak Florida’daki kovuşturmayla ilgili olarak medyada yer aldığında öğrendim. Daha fazla temasımız olmadı” diye yanıt verdi.

Giuffre ile seks yapmakla suçlanan bir diğer isim de Hyatt Hotels Corporation’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tom Pritzker. Pritzker’in bir sözcüsü, “Bu, dört yıldan fazla bir süre önce yayınlanan ve şiddetle reddedilen aynı yanlış ve münferit iddiadır. Bay Pritzker bunu şiddetle reddetmeye devam ediyor” diyerek açıklama yaptı.

Eski New Mexico Valisi Bill Richardson’ın da masaj aldığını belirten Giuffre masajın aslında seksin şifresi olarak kullanıldığını söyledi.

HOLLYWOOD’DA ORTALIK KARIŞTI

Epstein skandalı sadece iş ya da siyaset dünyasını sarmadı; aynı zamanda Hollywood’da da yankılanıyor. Epstein ile ilgili davada ismi geçen ünlüler arasında Michael Jackson, Kevin Spacey, Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Cate Blanchett, Naomi Campbell, Bruce Willis, Oprah Winfrey, George Lucas gibi dünyaca tanınan kişiler var. Daha önce açıklanan belgelerde de Woody Allen’ın ismi ve fotoğrafı yer almıştı.

Belgelerin yayınlanmasından önce de gelen raporlarda Kevin Spacey ve komedyen Chris Tucker’ın Afrika turu sırasında Epstein’la birlikte özel uçağıyla seyahat ettiğini gösteriyor.

Ancak bu isimlerin hepsi herhangi bir suçla suçlanmıyor; pek çoğu Epstein’ın kurbanları karşısında övünmek için kullandığı kişiler.

Epstein kurbanı Johanna Sjoberg’in ifadelerinde, Epstein’ın Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett gibi film yıldızlarını tanımaktan bahsetmeyi sevdiği belirtiliyor. Sjoberg ve bir avukat arasında geçen diyalogda bu durum gözler önüne seriliyor:

Avukat: Cate Blanchett veya Leonardo DiCaprio ile tanıştığınızı söyleyen bir basın haberi gördüm?

Sjoberg: Onlarla tanışmadım, hayır. Epstein’a masaj yaptığım sırada sık sık telefonla konuşuyordu ve: ‘Ah, o Leonardo’ydu’ ya da ‘Bu Cate Blanchett’ ya da ‘Bruce Willis’ti’ gibi şeyler diyordu.

Avukat: Yani Cate Blanchett veya Leonardo DiCaprio ile tanışmadınız mı?

Sjoberg: Hayır

Avukat: Eğer olsaydı hatırlar mıydın?

Sjoberg: Umarım hatırlarım.

Avukat: Peki ya Cameron Diaz?

Sjoberg: Hayır.

OYUNCULARDAN AÇIKLAMA

Leonardo DiCaprio’nun temsilcisi de ünlü oyuncu ile Epstein’ın görüştüğünü reddetti. Diaz’ın temsilcisi de “Cameron, Jeffrey Epstein ile hiç tanışmadı, onunla aynı yerde değildi veya onunla herhangi bir ilişkisi yoktu” diye ynıt verdi. Blanchett’in temsilcisi de diğerleri gibi; Blanchett’ın Epstein’la hiç tanışmadığını ve onunla herhangi bir görüşme yapmadığını söyledi.

Bu kadar ünlü ismin adının geçtiği dava ise Epstein’ın kurbanlarından, özellikle de adı Prens Andrew ile anılan Virginia Giuffre ile Epstein’ın ortağı/sevgilisi Ghislaine Maxwell arasında geçen bir hakaret davası.

Giuffre, Maxwell’e karşı açtığı davayı 2017’de çözerken, davadaki uzun süredir mühürlü olan belgelerin bazı bölümleri geçtiğimiz birkaç yılda açıldı.

Epstein’ın bazı ünlülerle ilgili açıklamaları şüpheli görünse de çok sayıda sanatçıyla ilişki kurduğu da görülüyor. Sjoberg’in ifadesinde, pop yıldızı Michael Jackson’ın Epstein’ın Palm Beach’teki malikanesine geldiği ancak herhangi bir cinsel suçla suçlanmadığı ve ünlü illüzyonist David Copperfield’ın da Epstein’ın evlerinden birine geldiği iddia ediliyor.

Sjoberg’in söz konusu isimlerle ilgili sorulara verdiği yanıtlar şu şekilde…

Avukat: Jeffrey’le birlikteyken hiç ünlü biriyle tanıştın mı?

Sjoberg: Michael Jackson’la… Palm Beach’teki Epstein’ın evinde tanıştım.

Avukat: Jackson’a masaj yaptın mı?

Sjoberg: Yapmadım.

Avukat: David Copperfield’in Jeffrey Epstein’ın arkadaşı olduğunu mu gözlemledin?

Sjoberg: Evet.

Avukat: Copperfield seninle Jeffrey’nin genç kızlarla ilişkisini hiç konuştu mu?

Sjoberg: Kızların başka kız bulmak için para aldıklarını bilip bilmediğimi sordu.

Sjoberg, ifadesinde Copperfield’ın kendisine bu konuyla ilgili daha spesifik bir şey söylemediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x