iPhone’lardaki Batarya Sağlığı Göstergesi Nihayet Android Telefonlara da Geliyor

iPhone’larda uzun süredir bulunan ‘Pil Sağlığı’ işlevi, yakında yapılacak bir güncelleme ile Android cihazlarda da kullanıma sunulacak. Ayrıca, Android 14 QPR2 Beta 2 güncellemesiyle Android’in AirDrop benzeri özelliği olan Nearby Share, ‘Quick Share’ adını alacak. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Akıllı telefonların batarya kapasiteleri, doğal kimyasal süreçler nedeniyle zamanla azalmaya başlar.

Google, bu duruma bir çözüm olarak Android telefonlar için yeni bir pil sağlığı göstergesi geliştirdi.

Bu özellik bataryanın mevcut durumunu ve ne zaman tükeneceğini kullanıcılara gösterecek.

iPhone kullanıcıları uzun zamandır cihaz ayarlarından pil sağlığı istatistiklerine erişebiliyorken Android kullanıcıları şimdiye kadar pil sağlıklarını kontrol etmek için üçüncü taraf uygulamalara başvurmak zorundaydı.

Yeni Android pil sağlığı göstergesi Android telefonlarda dahili olarak bulunacak ve böylece üçüncü taraf uygulamalara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

Şu anda Android cihazlarda sadece bataryanın üretim tarihi ve döngü sayısı bilgisi mevcutken Android 14 QPR2 Beta 2 sürümünde keşfedilen bu yeni özellikle bataryanın orijinal olup olmadığı ve mevcut bataryanın tutabileceği tahmini şarj yüzdesi de gösterilecek.

Ayrıca, Android 14 QPR2 Beta 2 sürümünde Android’in AirDrop benzeri özelliği Nearby Share’ın adı Quick Share olarak değiştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x